Jak dobrać odpowiedni materac?

30 maja 2024

Znaczenie odpowiedniego materaca dla zdrowego snu

Przeciętnie 1/3 swojego życia spędzamy w łóżku, dlatego ważne jest żeby nasz materac był wygodny i dobrze dobrany. Odpowiedni materac zapewnia zdrowy i nieprzerwany sen, regeneracje dla ciała i siły na wyzwania następnego dnia.

Wpływ materaca na samopoczucie i kondycję kręgosłupa

Wybór dobrego materaca ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i kondycje naszego kręgosłupa. Ważne jest aby odpowiednio dobrać twardość nie sugerując się tylko wagą osoby użytkującej , ale także jej wzrostem. Inaczej ciężar ciała rozkłada się u osoby mierzącej 160cm o wadzę 80 kg a inaczej u osoby mierzącej 180 cm o takiej samej wadze.

Należy wziąć pod uwagę również indywidualne preferencje co do twardości. Materac nie może być za miękki , ale również i za twardy.

Mity na temat twardości materaca

Popularny jest pogląd, że im twardsze podłoże tym zdrowiej , nie jest to prawda. Za twardy materac wywiera nadmierny ucisk na niektóre partie ciała co skutkuje bólem kręgosłupa, gorszym przepływem krwi a nawet cierpnięciem kończyn. Za miękki materac również nie podpiera właściwie kręgosłupa, powoduje że wygina się w nienaturalny sposób co skutkuje bólami kręgosłupa i nadmiernym napięciem mięśniowym.

Szybki test twardości materaca – test dłoni

Ważne jest aby zachować naturalne krzywizny ciała. Szybkim sposobem na sprawdzenie twardości materaca jest test dłoni. Leżąc na wznak wsuwamy dłonie pod lędźwia. Jeżeli dłoń wchodzi bez żadnego oporu oznacza to, ze materac jest za twardy. Jeżeli nie możemy wsunąć dłoni lub robimy to z dużym trudem oznacza to że materac jest za miękki. Dłonie powinny wsunąć się z delikatnym oporem – wtedy twardość jest odpowiednia.

.

.

Rodzaje materacy

Materace kieszeniowe (pocketowe, woreczkowe)

Wkład materaca składa się gęsto umieszczonych sprężyn w ilości 250 szt/m2. Każda sprężyna umieszczona jest w osobnym woreczku, pracują niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie zapewnia punktowe, elastyczne podparcie dla kręgosłupa i dopasowanie do kształtu ciała. Dostępne są modele z większą ilością sprężyn 500 szt/m2 oraz 1000 szt/m2. Im więcej punktów podparcia tym większy komfort użytkowania.

Materace piankowe

W tej grupie można wybierać pomiędzy standardowymi materacami z pianki poliuretanowej, po materace skonstruowane z kilku rodzajów pianek dobranych w sposób zapewniający najwyższy komfort i wygodę. W ofercie posiadamy materace z pianką termoelastyczną, która reaguje na ciepło i właściwe podparcie dopasowując się do ciała. Pianka wysokoelastyczna charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na odkształcenia, wysoką sprężystością przy zachowaniu właściwego podparcia dla ciała. Materace piankowe często polecane są dla alergików.

Pokrowce i akcesoria

Ważne jest żeby pokrowiec miał możliwość prania, pomaga to utrzymać nasze miejsce snu w czystości. Wszystkie nasze pokrowce nadają się do prania, do tego w większości modeli zamek jest wszyty po 4 stronach. Oznacza to, że nie trzeba dźwigać całego materaca i ściągać z niego pokrowiec tylko wystarczy ściągnąć górna warstwę . Pomocną rzeczą w utrzymaniu higieny materaca są ochraniacze, które wykonane są z oddychającej, paroprzepuszczalnej ale nieprzemakalnej dzianiny, zabezpieczają materac przed brudem i cieczą.